Συμβουλές Για Ασφαλή Χρήση Του Διαδικτύου

Ημερομηνία Συγγραφής: 30/03/2011.
Τελευταία ενημέρωση: 10/10/2012.

internet_security.jpg

Η υπερβολική, χωρίς μέτρο, χρήση του διαδικτύου συνιστά εθισμό και μπορεί να προκαλέσει ακόμα και προβλήματα υγείας.

Φυσικά όμως είναι μεγάλο λάθος να σταματήσουμε να χρησιμοποιούμε το internet γενικά, αλλά, και γιατί όχι, το facebook ειδικά. Η δαιμονοποίηση των παραπάνω μόνο αποτελεσματική δεν μπορεί να είναι. Θα πρέπει να τα χρησιμοποιούμε συνετά χωρίς να έχουμε καμία εξάρτηση από αυτά.

Προσέχουμε λοιπόν.

Συμβουλές

Για να δούμε κάποιες συμβουλές για ασφαλή χρήση των προαναφερόμενων.

- Μη δίνεις σε κανέναν, ακόμα και στον καλύτερό σου φίλο, τον κωδικό πρόσβασης σου είτε στο διαδίκτυο είτε στο facebook. Τα μόνα άτομα που θα πρέπει να γνωρίζουν τον κωδικό είναι οι γονείς σου.

- Αν χρησιμοποιείς το facebook, ρύθμισε τον λογαριασμό σου στο υψηλότερο επίπεδο ασφαλείας. Ρύθμισε τις φωτογραφίες σου και τα προσωπικά σου στοιχεία να τα βλέπουν μόνο οι φίλοι σου ενώ φρόντισε να μην κάνεις δεκτά αιτήματα φιλίας από ανθρώπους που δεν είναι της ηλικίας σου και δεν γνωρίζεις καθόλου.

- Μην απαντάς σε ηλεκτρονικά μηνύματα που σε κάνουν να αισθανθείς «άβολα». Σε περίπτωση που λάβεις ένα τέτοιο μήνυμα, μη διστάσεις να το πεις στους γονείς σου ή σε κάποιο πρόσωπο που εμπιστεύεσαι.

- Αν αισθανθείς άβολα την ώρα που συνομιλείς μέσω chatroom διάκοψε αμέσως τη συνομιλία.

- Απόφυγε να στείλεις τη φωτογραφία σου και τα προσωπικά στοιχεία σου μέσω διαδικτύου σε άγνωστο. Επίσης, μην δημοσιεύεις προσωπικές σου φωτογραφίες και άλλα προσωπικά σου στοιχεία. Να θυμάσαι ότι υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που δεν θα το δουν με το δικό σου χιουμοριστικό μάτι.

- Σκέψου πολύ καλά πριν αποφασίσεις να συναντηθείς με κάποιο άτομο που γνώρισες στο διαδίκτυο. Ζήτησε την άποψη των γονιών σου σχετικά με αυτό το θέμα.

- Σε περίπτωση που αποφασίσεις να συναντηθείς με το «διαδικτυακό σου φίλο», ενημέρωσε τους γονείς σου ή κάποιο άτομο που εμπιστεύεσαι και φρόντισε αυτή η συνάντηση να γίνει σε δημόσιο χώρο.

- Ανέπτυξε κριτική διάθεση σε ό,τι διαβάζεις στο Διαδίκτυο. Μην εμπιστεύεσαι αμέσως ό,τι δεις στο Internet.

- Μίλησε στους γονείς σου για τα όσα βλέπεις και ζεις όταν «σερφάρεις» στο Internet.

Οδηγός ασφαλείας από το saferinternet

ΟΔΗΓΟΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΣΤΟ FACEBOOK

Συντάκτης: Ιωάννης Δούρβας, εκπαιδευτικός.
Πηγές που χρησιμοποιήθηκαν και βοήθησαν στην σύνταξη των παραπάνω:
από το saferinternet.gr(τελευταία επίσκεψη 12/03/2011)
από την Ελληνική Αστυνομία(τελευταία επίσκεψη 12/03/2011)

Τι είναι το bullying;; Απο το saferinternet

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

Βαθμολογήστε το παραπάνω άρθρο.
Πολύ καλό. Καλό. Μέτριο. Ανεπαρκή.

Η αξιολόγηση ως τώρα

Πολύ καλό.(0)
Καλό.(0)
Μέτριο.(0)